تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ محمد توحیدی
آرشیو وبلاگ
      توتم من (مينويسد چون نوبت اوست! از حقوق/ اجتماع)
آنسوی رخصتی نویسنده: محمد توحیدی - ۱۳۸٩/٢/۸

مدت یکماه میشود از آغاز سال تحصیلی میگذرد دانشجویان بعد از یکمدت تعطیلی رنج اور دوباره به دانشگاه ها برگشتند، تعطیلی خوب تعطیلی نبود. بخواطریکه افکار در وضعیت ارام قرار نداشت، از یک طرف سروصداهای آنفلونزای خوکی ( انتخاباتی ) همه را به دلهرگی کاذب واداشتند بود و از جانب دیگر دغدغه امتحان و دروس نا تمام اذهان را مشغول کرده بود. به هر صورت هرچه بود گذشت، پرداختن به گذشته و اینکه مسول کیست؟ به گفته آن دانشمند گناه سیاسی محسوب میشود و هم رسم این دیار و زمانه است که گذشته را صلوات است و بس! ما هم به تبع از این مسئله میگذریم.

درین گیرودار ما هم مشغول بودیم و فرصت این را نداشتیم تا از وبلاگ خبری بگیریم؛ با پوذش از دوستان کوشش میکنم از این به بعد منظم عمل نمایم.

اما آنچه میخواهم بنویسم چند نکته است در وصف یادگیری در دانشگاه های افغانستان یا حد اقل دانشگاه هرات، نمیدانم در کشورهای پشرفته چون جهان اول و دوم و حتی سوم محصلین برای چه ایده و فکری دانشگاه می روند و شیفته تحصیلات عالی اند؟ یا اینکه هدف از یادگرفتن و تحصیلات عالی داشتن در نظرشان چیست؟

اما در کشورما که از جمله جهان سوم هم بشمار نمی رود از چه قرار است؟ چرا محصلین به دانشگاه می روند و هدف شان از یادگیری چیست؟ اگر در افغانستان و باشیم و دانشگاه مسئله آشکار است.

یادگرفتن و درس خواندن فقط برای حفظ نمودن آزمون دادن  و جواز برای فعالیت و کار دریافت کردن است! موضوع که پس از دریافت فراغت نامه همه اش فرار میکند، مثل اینکه یک محصل با هزاران مشکل کبوتران را به درخت شان جمع کنند و بعد از آمتحان با یک ندا در آورند همه اش فرار نمایند، یعنی اینکه هیچ تاثیر عملی در زندگی نگذارد. مثل اینکه شخص با گذشته اش وداع کند.

با این وضعیت که هدف حفظ نمودن امتحان پس دادن و فراموش کردن باشد چگونه موفقیت تحصیل داریم؟

  نظرات ()
مطالب اخیر سهمیه بندی دانش در افغانستان اظهار نگرانی فعالان مدنی دایکندی از وضعیت امنیتی! روایتی از اعتصاب دانشجویان کابل! شفق والی جدید دایکندی وارد نیلی شد! کیتی و کجران در محاصره اقتصادی! نگاهی به فعالیت های فعالان مدنی دایکندی! ابامای سیاه در کاخ سفید ورکشاب آموزشی گذار از منازعه در ولایت دایکندی وضعیت امنیتی دایکندی نوروزی
کلمات کلیدی وبلاگ علما در خدمت کسب رای و مشروعیت (۱) از صفر تا صفر (۱) دو قتل و یک سرقت در دایکندی (۱) سفر به اقیانوس سکوت ( دایکندی ) (۱) انتخابات و تقابل روسیه و امریکا (۱) باز شدن مرز ایران بروی افغانها (۱) بازنده اصلی انتخابات کیست؟ (۱) محصلین پوهنتون هرات تظاهرات میکنند! (۱) یک نامه از یک روزی (۱) دلخط (۱) گل سرخ (۱) تیمارستان بشر! (۱) آیا زندگی بی حیاست؟! (۱) عصیان! (۱) مبارزه علیه فساد چگونه؟ (۱) قوم تکانی پارلمان افغانستان! (۱) سیره تبلیغی پیامبر( ص ) (۱) سیره سیاسی پیامبراکرم ( ص ) (۱) برگزاری همایش از طرف جامعه المصطفی (۱) آنسوی رخصتی (۱) بهسود لکه ننک! اما برای رهبران هزاره (۱) اگر بیخواهی کور شوی، میشوی! (۱) گزارش گونه ای از لیسه تمران (۱) آهی زدل (۱) شاگردان در دایکندی شامل مکتب ابدیت شدند! (۱) آنها رقابت میکنند؛ (۱) هزاره ها و تحولات سیاسی (۱) مزاری و گفتمان دولت مدرن (۱) لوی جرگه نماد از تهجر! (۱) جشن فراغت (۱) شفق والی جدید دایکندی وارد نیلی شد! (۱) سهمیه بندی دانش در افغانستان (۱) سهمیه بندی تحصیلات عالی (۱) دانش و علم در افغانستان (۱) اظهار نگرانی فعالان مدنی دایکندی از وضعیت امنیتی! (۱) روایتی از اعتصاب دانشجویان کابل! (۱) کیتی و کجران در محاصره اقتصادی! (۱) نگاهی به فعالیت های فعالان مدنی دایکندی! (۱) وضعیت امنیتی دایکندی (۱) جنگ های فرقه ای در افغانستان (۱) مروری برمهمترین کنفرانسهای گذشته (۱) بن دوم، بیم ها و امیدها! (۱) مردن به حقیقت رسیدن است! (۱) رئیس مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شد (۱)
دوستان من تمران آيندگان ساعت13 نوبت ما يادداشت هاي من هزاره پيوند دوشنبه ها kohibuland محصل قلم من من و اینه بشارت شبکه افغانستان قلب آسیا مطالعات افغانستان دانشگاه امیر کبیر دانشگاه بو علی سینا دانشگاه پیام نور دانشگاه آکسفورد خبر گزاری مهر سایت پوهنتون کابل نستوه کاکه تیغون کاکه تیغون حسن زاده گلنار و آیینه زهرا حسین زاده سیاست پلاستیکی غزل نو ابوطالب مظفری دختر افغانستان و دنیای تنهایی او... محمد حسین فیاض فاطمه فیضی صالحی اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب